United Chemi-Con ELXV350EC3391MJ25S
ELXV350EC3391MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350EC3391MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350EC3391MJ25S.pdf
Availability of ELXV350EC3391MJ25S
QUANTITY
ELXV350EC3391MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350EC3391MJ25S
Internal Part NumberEIS-ELXV350EC3391MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350EC3391MJ25S
Related LinksELXV350EC, ELXV350EC3391MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350EC3391MJ25S Details Description
Related parts for ELXV350EC3391MJ25S
LED ORANGE 1206 SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 150MA SOT-323 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
TRANS OFF LINE POWER PI LNK362 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 18AWG 500' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf