United Chemi-Con ELXV500ELL121MJ16S
ELXV500ELL121MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV500ELL121MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXV500ELL121MJ16S.pdf
Availability of ELXV500ELL121MJ16S
QUANTITY
ELXV500ELL121MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV500ELL121MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELXV500ELL121MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current755mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV500ELL121MJ16S
Related LinksELXV500EL, ELXV500ELL121MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV500ELL121MJ16S Details Description
Related parts for ELXV500ELL121MJ16S
TIE WIRE 48" BLACK 175LB HD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE 1" X 5YD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M32 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 1250VDC RAD datasheet.pdf