United Chemi-Con ELXY100ELL102MK15S
ELXY100ELL102MK15S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY100ELL102MK15S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXY100ELL102MK15S.pdf
Availability of ELXY100ELL102MK15S
QUANTITY
ELXY100ELL102MK15S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY100ELL102MK15S
Internal Part NumberEIS-ELXY100ELL102MK15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY100ELL102MK15S
Related LinksELXY100EL, ELXY100ELL102MK15S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY100ELL102MK15S Details Description
Related parts for ELXY100ELL102MK15S
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 34POS 4ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf