United Chemi-Con ELXY250ELL821MK20S
ELXY250ELL821MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY250ELL821MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXY250ELL821MK20S.pdf
Availability of ELXY250ELL821MK20S
QUANTITY
ELXY250ELL821MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY250ELL821MK20S
Internal Part NumberEIS-ELXY250ELL821MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY250ELL821MK20S
Related LinksELXY250EL, ELXY250ELL821MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY250ELL821MK20S Details Description
Related parts for ELXY250ELL821MK20S
SCR PHASE CONT 800V 350A A-PUK datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.27MM PF HDR LOPRO HT NAT .76AU datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf