United Chemi-Con ELXY630ELL181MJ30S
ELXY630ELL181MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY630ELL181MJ30S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXY630ELL181MJ30S.pdf
Availability of ELXY630ELL181MJ30S
QUANTITY
ELXY630ELL181MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY630ELL181MJ30S
Internal Part NumberEIS-ELXY630ELL181MJ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY630ELL181MJ30S
Related LinksELXY630EL, ELXY630ELL181MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY630ELL181MJ30S Details Description
Related parts for ELXY630ELL181MJ30S
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 22POS R/A DUAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
WIRE CRIMPER .062 "F" datasheet.pdf
ENCODER MINI 16CPR 0.5X0.25" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 31MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 17' NM FMEF datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf