United Chemi-Con ELXY630ELL561MK40S
ELXY630ELL561MK40S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY630ELL561MK40S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXY630ELL561MK40S.pdf
Availability of ELXY630ELL561MK40S
QUANTITY
ELXY630ELL561MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY630ELL561MK40S
Internal Part NumberEIS-ELXY630ELL561MK40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance51 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY630ELL561MK40S
Related LinksELXY630EL, ELXY630ELL561MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY630ELL561MK40S Details Description
Related parts for ELXY630ELL561MK40S
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 12V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6SOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
1287-25A STRIPPERS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT STR PCB datasheet.pdf
IC SW ANLG CMOS SPDT datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2.5" datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V 20% X6S 1206 datasheet.pdf