United Chemi-Con ELXZ250ETC331MH15D
ELXZ250ETC331MH15D picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ250ETC331MH15D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ250ETC331MH15D.pdf
Availability of ELXZ250ETC331MH15D
QUANTITY
ELXZ250ETC331MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ250ETC331MH15D
Internal Part NumberEIS-ELXZ250ETC331MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ250ETC331MH15D
Related LinksELXZ250ET, ELXZ250ETC331MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ250ETC331MH15D Details Description
Related parts for ELXZ250ETC331MH15D
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET COMBO-D COAX 50 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 93POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.266K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
J TERM EDGEON 24 NI datasheet.pdf
CONTACT SKT 2MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf