Bourns Inc. EM14R0D-M25-L064N
EM14R0D-M25-L064N picture photo
Mfg. Part Number
EM14R0D-M25-L064N
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT ROTARY 64PPR WO/SW
Datasheet Download
EM14R0D-M25-L064N.pdf
Availability of EM14R0D-M25-L064N
QUANTITY
EM14R0D-M25-L064N Order Process
Ship out your order
Specifications of EM14R0D-M25-L064N
Internal Part NumberEIS-EM14R0D-M25-L064N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesEM14
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution64
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM14R0D-M25-L064N
Related LinksEM14R0D-, EM14R0D-M25-L064N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
EM14R0D-M25-L064N Details Description
Related parts for EM14R0D-M25-L064N
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 115V datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SCREW-ON 2POS W/SW datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
WIRING BRIDGE FOR MODULES 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf