Sullins Connector Solutions EMA24DRST-S288
EMA24DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EMA24DRST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND
Datasheet Download
EMA24DRST-S288.pdf
Availability of EMA24DRST-S288
QUANTITY
EMA24DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA24DRST-S288
Internal Part NumberEIS-EMA24DRST-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA24DRST-S288
Related LinksEMA24DR, EMA24DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA24DRST-S288 Details Description
Related parts for EMA24DRST-S288
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
BOARD REF DES MPC8377 REV 2.1 datasheet.pdf
CONN UNINS RCPT 14-20AWG datasheet.pdf
FLAT TOP PANEL 1PC EXTRUSION datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 24POS datasheet.pdf