Vicor Corporation VE-J23-MY-B1
VE-J23-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J23-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
VE-J23-MY-B1.pdf
Availability of VE-J23-MY-B1
QUANTITY
VE-J23-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J23-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J23-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J23-MY-B1
Related LinksVE-J23, VE-J23-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J23-MY-B1 Details Description
Related parts for VE-J23-MY-B1
IC REG BCK 2.3V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 3A 300V R/A DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf