Sullins Connector Solutions EMC18DRXS
EMC18DRXS picture photo
Mfg. Part Number
EMC18DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EMC18DRXS.pdf
Availability of EMC18DRXS
QUANTITY
EMC18DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC18DRXS
Internal Part NumberEIS-EMC18DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC18DRXS
Related LinksEMC1, EMC18DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC18DRXS Details Description
Related parts for EMC18DRXS
DC/DC CONVERTER 12V 18W datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT W/2.5V REF 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf