Vicor Corporation V300A24M400BN
V300A24M400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24M400BN.pdf
Availability of V300A24M400BN
QUANTITY
V300A24M400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M400BN
Internal Part NumberEIS-V300A24M400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W