Hirose Electric Co Ltd DF13A-8P-1.25H(50)
DF13A-8P-1.25H(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF13A-8P-1.25H(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF13A-8P-1.25H(50).pdf
Availability of DF13A-8P-1.25H(50)
QUANTITY
DF13A-8P-1.25H(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13A-8P-1.25H(50)
Internal Part NumberEIS-DF13A-8P-1.25H(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13A-8P-1.25H(50)
Related LinksDF13A-8P-, DF13A-8P-1.25H(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13A-8P-1.25H(50) Details Description
Related parts for DF13A-8P-1.25H(50)
CAP THIN FILM 0.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 910MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 36 AWG 100 FT GN datasheet.pdf