Sullins Connector Solutions EMC20DRXH-S734
EMC20DRXH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EMC20DRXH-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EMC20DRXH-S734.pdf
Availability of EMC20DRXH-S734
QUANTITY
EMC20DRXH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC20DRXH-S734
Internal Part NumberEIS-EMC20DRXH-S734
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC20DRXH-S734
Related LinksEMC20DR, EMC20DRXH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC20DRXH-S734 Details Description
Related parts for EMC20DRXH-S734
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN SPRING 15POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC CTLR FOR IMVP7 CPU/GRAPH TQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SENSOR 56CH 20MM P-P NPN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 85MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf