Sullins Connector Solutions EMC49DRTI-S13
EMC49DRTI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC49DRTI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC49DRTI-S13.pdf
Availability of EMC49DRTI-S13
QUANTITY
EMC49DRTI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC49DRTI-S13
Internal Part NumberEIS-EMC49DRTI-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row49
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC49DRTI-S13
Related LinksEMC49D, EMC49DRTI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC49DRTI-S13 Details Description
Related parts for EMC49DRTI-S13
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
COND ANVIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TERMINAL TST M6 ANGLED 49MM HIGH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
STRIP GUIDEREAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH datasheet.pdf
FUSE 125A 1000V datasheet.pdf