Bourns Inc. EMI103T-RC
EMI103T-RC picture photo
Mfg. Part Number
EMI103T-RC
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER EMI 10000PF 15-200MHZ 5A
Datasheet Download
EMI103T-RC.pdf
Availability of EMI103T-RC
QUANTITY
EMI103T-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of EMI103T-RC
Internal Part NumberEIS-EMI103T-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesEMIT
PackagingTape & Box (TB)
TypeLow Pass
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value25dB @ 15MHz ~ 200MHz
Resistance - Channel (Ohms)0.05
Current5A
ValuesC = 0.01µF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsGeneral Purpose
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.354" L x 0.126" W (9.00mm x 3.20mm)
Height0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMI103T-RC
Related LinksEMI10, EMI103T-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
EMI103T-RC Details Description
Related parts for EMI103T-RC
OSC VCTCXO 16.357MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE SERIAL IN RS-232 CONN datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/08/180B 3.2SN DKGN datasheet.pdf
MINI COAX PCRAIGHT 8PAK8 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 0.5% 1W 2412 datasheet.pdf
TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf