XP Power EML30US36-E
EML30US36-E picture photo
Mfg. Part Number
EML30US36-E
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 30W
Datasheet Download
EML30US36-E.pdf
Availability of EML30US36-E
QUANTITY
EML30US36-E Order Process
Ship out your order
Specifications of EML30US36-E
Internal Part NumberEIS-EML30US36-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEML30 Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesEML30
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)30W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsMedical
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.10" L x 1.50" W x 1.10" H (78.7mm x 38.1mm x 27.9mm)
Power (Watts) - Max30W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCB, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EML30US36-E
Related LinksEML30, EML30US36-E Datasheet, XP Power Distributor
EML30US36-E Details Description
Related parts for EML30US36-E
CAP ALUM 4300UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE datasheet.pdf
RES 182 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 77 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 50PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 604MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf