United Chemi-Con EMLF350ADA221MJA0G
EMLF350ADA221MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMLF350ADA221MJA0G
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMLF350ADA221MJA0G.pdf
Availability of EMLF350ADA221MJA0G
QUANTITY
EMLF350ADA221MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLF350ADA221MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMLF350ADA221MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current216mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLF350ADA221MJA0G
Related LinksEMLF350AD, EMLF350ADA221MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLF350ADA221MJA0G Details Description
Related parts for EMLF350ADA221MJA0G
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 190MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 3.3VOUT 15A PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 196.608MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.69488K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf