United Chemi-Con EMLK350ADA220MF61G
EMLK350ADA220MF61G picture photo
Mfg. Part Number
EMLK350ADA220MF61G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMLK350ADA220MF61G.pdf
Availability of EMLK350ADA220MF61G
QUANTITY
EMLK350ADA220MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMLK350ADA220MF61G
Internal Part NumberEIS-EMLK350ADA220MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MLK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMLK350ADA220MF61G
Related LinksEMLK350AD, EMLK350ADA220MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMLK350ADA220MF61G Details Description
Related parts for EMLK350ADA220MF61G
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MF010 LOW TEMP OXYGEN SENSOR datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 11 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf