Sullins Connector Solutions EMM12DRKI-S13
EMM12DRKI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMM12DRKI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM12DRKI-S13.pdf
Availability of EMM12DRKI-S13
QUANTITY
EMM12DRKI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM12DRKI-S13
Internal Part NumberEIS-EMM12DRKI-S13
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM12DRKI-S13
Related LinksEMM12D, EMM12DRKI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM12DRKI-S13 Details Description
Related parts for EMM12DRKI-S13
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 44P 100MM datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf
FUSE LINK X 0.75A RB 23" datasheet.pdf