| Internal Part Number | EIS-EMSA050300-Z12P | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | CUI's EMSA Series Power Adapter - Another Geek Moment | |
| RoHS Information | EMSA 18W Cert of Compliance | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Desktop, Wall Adapters | |
| Series | EMSA 18W | |
| Region Utilized | International | |
| Form | Wall Mount | |
| Input Type | Multi-Blade | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output (Max) | 3A | |
| Power (Watts) | 18W | |
| No Load Power Consumption | 300mW (Max) | |
| Polarization | Positive Center | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Efficiency | Level V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C | |
| Output Connector | Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm | |
| Size / Dimension | 2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm) | |
| Approvals | CCC, CE, cULus, GS, PSE | |
| Power (Watts) - Max | 15W | |
| Input Connector | Multi-Blade | |
| Cord Length | 60.2" (1.53m) | |