United Chemi-Con EMVE160ADA471MHA0G
EMVE160ADA471MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE160ADA471MHA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVE160ADA471MHA0G.pdf
Availability of EMVE160ADA471MHA0G
QUANTITY
EMVE160ADA471MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE160ADA471MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVE160ADA471MHA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE160ADA471MHA0G
Related LinksEMVE160AD, EMVE160ADA471MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE160ADA471MHA0G Details Description
Related parts for EMVE160ADA471MHA0G
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 155 50/CD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf