United Chemi-Con EMVH100GDA222MMH0S
EMVH100GDA222MMH0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVH100GDA222MMH0S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EMVH100GDA222MMH0S.pdf
Availability of EMVH100GDA222MMH0S
QUANTITY
EMVH100GDA222MMH0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVH100GDA222MMH0S
Internal Part NumberEIS-EMVH100GDA222MMH0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVH100GDA222MMH0S
Related LinksEMVH100GD, EMVH100GDA222MMH0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVH100GDA222MMH0S Details Description
Related parts for EMVH100GDA222MMH0S
IC REG BUFFER 14-BIT 48-TVSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
I/O PLUG TO DB25 CABLE ASSY 14FT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 330PF 10V NP0 0805 datasheet.pdf