Vishay/BCcomponents PR03000201802JAC00
PR03000201802JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000201802JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000201802JAC00.pdf
Availability of PR03000201802JAC00
QUANTITY
PR03000201802JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000201802JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000201802JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000201802JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000201802JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000201802JAC00 Details Description
Related parts for PR03000201802JAC00
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MCE20K datasheet.pdf
EPOXY ADHESIVE RESIN BIPAX datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HIGH-LOW-OFF datasheet.pdf
RES 5.00M OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR TIN 20POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 2AWG SLATE 100' datasheet.pdf