United Chemi-Con EMVH250GDA681MMH0S
EMVH250GDA681MMH0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVH250GDA681MMH0S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVH250GDA681MMH0S.pdf
Availability of EMVH250GDA681MMH0S
QUANTITY
EMVH250GDA681MMH0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVH250GDA681MMH0S
Internal Part NumberEIS-EMVH250GDA681MMH0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVH250GDA681MMH0S
Related LinksEMVH250GD, EMVH250GDA681MMH0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVH250GDA681MMH0S Details Description
Related parts for EMVH250GDA681MMH0S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 10" datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf