Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-6-13
TCBN-T1-M3-6-13 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-6-13
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 13MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-6-13.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-6-13
QUANTITY
TCBN-T1-M3-6-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-6-13
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-6-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesTCBN
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height0.512" (13.00mm)
Length - Overall0.886" (22.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-6-13
TCBN-T1-M3-6-13 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-6-13
IC PHEMT 2GHZ 4.5V 280MA 8-LPCC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 125M 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 30W +/-12V 1.25A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 2GHZ 40QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf