United Chemi-Con EMVL6R3ADA331MHA0G
EMVL6R3ADA331MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVL6R3ADA331MHA0G
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMVL6R3ADA331MHA0G.pdf
Availability of EMVL6R3ADA331MHA0G
QUANTITY
EMVL6R3ADA331MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVL6R3ADA331MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVL6R3ADA331MHA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVL6R3ADA331MHA0G
Related LinksEMVL6R3AD, EMVL6R3ADA331MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVL6R3ADA331MHA0G Details Description
Related parts for EMVL6R3ADA331MHA0G
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf