Panasonic Electronic Components ERA-2AED101X
ERA-2AED101X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2AED101X
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2AED101X.pdf
Availability of ERA-2AED101X
QUANTITY
ERA-2AED101X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2AED101X
Internal Part NumberEIS-ERA-2AED101X
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2AED101X
Related LinksERA-2A, ERA-2AED101X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2AED101X Details Description
Related parts for ERA-2AED101X
IC 4-BIT BUS SW 2-PORT 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184PS PCI64 .05 5V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 400X1500MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO204AL datasheet.pdf