United Chemi-Con EMVY250ADA331MHA0G
EMVY250ADA331MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY250ADA331MHA0G
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVY250ADA331MHA0G.pdf
Availability of EMVY250ADA331MHA0G
QUANTITY
EMVY250ADA331MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY250ADA331MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVY250ADA331MHA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY250ADA331MHA0G
Related LinksEMVY250AD, EMVY250ADA331MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY250ADA331MHA0G Details Description
Related parts for EMVY250ADA331MHA0G
CASE PLASTIC ORG 10.79"LX9.76"W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
Crystal 5.1850MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf