United Chemi-Con EMVY500ADA330MF80G
EMVY500ADA330MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY500ADA330MF80G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVY500ADA330MF80G.pdf
Availability of EMVY500ADA330MF80G
QUANTITY
EMVY500ADA330MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY500ADA330MF80G
Internal Part NumberEIS-EMVY500ADA330MF80G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY500ADA330MF80G
Related LinksEMVY500AD, EMVY500ADA330MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY500ADA330MF80G Details Description
Related parts for EMVY500ADA330MF80G
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 036 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf