United Chemi-Con EMZE250ADA330MF73G
EMZE250ADA330MF73G picture photo
Mfg. Part Number
EMZE250ADA330MF73G
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMZE250ADA330MF73G.pdf
Availability of EMZE250ADA330MF73G
QUANTITY
EMZE250ADA330MF73G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZE250ADA330MF73G
Internal Part NumberEIS-EMZE250ADA330MF73G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.287" (7.30mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZE250ADA330MF73G
Related LinksEMZE250AD, EMZE250ADA330MF73G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZE250ADA330MF73G Details Description
Related parts for EMZE250ADA330MF73G
IC DETECTOR VOLTAGE 4.5V 5TSOP datasheet.pdf