United Chemi-Con EMZK350ADA220ME61G
EMZK350ADA220ME61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZK350ADA220ME61G
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZK350ADA220ME61G.pdf
Availability of EMZK350ADA220ME61G
QUANTITY
EMZK350ADA220ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZK350ADA220ME61G
Internal Part NumberEIS-EMZK350ADA220ME61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZK350ADA220ME61G
Related LinksEMZK350AD, EMZK350ADA220ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZK350ADA220ME61G Details Description
Related parts for EMZK350ADA220ME61G
IC DAC 8BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER GATE 6-DSBGA datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 50MA 18 OHM TH datasheet.pdf