FFF EO150102A0J0G
EO150102A0J0G picture photo
Mfg. Part Number
EO150102A0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLU PLU HIGH TYPE
Datasheet Download
EO150102A0J0G.pdf
Availability of EO150102A0J0G
QUANTITY
EO150102A0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EO150102A0J0G
Internal Part NumberEIS-EO150102A0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEO
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions15
Positions Per Level15
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EO150102A0J0G
Related LinksEO1501, EO150102A0J0G Datasheet, FFF Distributor
EO150102A0J0G Details Description
Related parts for EO150102A0J0G
FIXED IND 1UH 125MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS .100 DUAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 30A TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STACKER datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 1600A 600V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 600 MOHM TH datasheet.pdf