GE Critical Power EP1000-UTEZ
EP1000-UTEZ picture photo
Mfg. Part Number
EP1000-UTEZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 52V 1000W
Datasheet Download
EP1000-UTEZ.pdf
Availability of EP1000-UTEZ
QUANTITY
EP1000-UTEZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1000-UTEZ
Internal Part NumberEIS-EP1000-UTEZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSlimLine
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 290 VAC
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency95%
Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Hot Swappable, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension8.19" L x 4.57" W x 1.58" H (208.0mm x 116.5mm x 40.2mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1000-UTEZ
Related LinksEP100, EP1000-UTEZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EP1000-UTEZ Details Description
Related parts for EP1000-UTEZ
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 500MA datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 7/8" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf