Alt EP1C12F240I8
EP1C12F240I8 picture photo
Mfg. Part Number
EP1C12F240I8
Manufacturer
Product Category
Altera IC
Brief Description
Cyclone FPGA Family IC
Datasheet Download
EP1C12F240I8.pdf
Availability of EP1C12F240I8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP1C12F240I8 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C12F240I8
Internal Part NumberEIS-EP1C12F240I8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ALTERA
Delivery TimeIn stock, ship EP1C12F240I8 today.
SeriesEP1C12F24
Marking / SymbolEmail us
Core Processor-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeQFP / BGA
PackagingTray / Reel
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for EP1C12F240I8
Alternative Part (Replacement)EIS-EP1C12F240I8
Country of OriginUSA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming, testing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ALTERA Product CategoryFPGA, CPLD, SoC, Evaluation Boards
Related LinksEP1C12, EP1C12F240I8 Datasheet, Alt Distributor
EP1C12F240I8 Details Description
Related parts for EP1C12F240I8
RES SMD 1.37KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 24V OUT datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 0 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 34POS TIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 7.15NH 1.6A 10 MOHM datasheet.pdf