Alt EP1C12Q240C8N
EP1C12Q240C8N picture photo
Mfg. Part Number
EP1C12Q240C8N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 173 I/O 240QFP
Datasheet Download
EP1C12Q240C8N.pdf
Availability of EP1C12Q240C8N
QUANTITY
EP1C12Q240C8N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C12Q240C8N
Internal Part NumberEIS-EP1C12Q240C8N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone®
Number of LABs/CLBs1206
Number of Logic Elements/Cells12060
Total RAM Bits239616
Number of I/O173
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1C12Q240C8N
Related LinksEP1C12, EP1C12Q240C8N Datasheet, Alt Distributor
EP1C12Q240C8N Details Description
Related parts for EP1C12Q240C8N
CONN SPRING 30POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
INFRARED WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf