Alt EP1C20F324C6N
EP1C20F324C6N picture photo
Mfg. Part Number
EP1C20F324C6N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 233 I/O 324FBGA
Datasheet Download
EP1C20F324C6N.pdf
Availability of EP1C20F324C6N
QUANTITY
EP1C20F324C6N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C20F324C6N
Internal Part NumberEIS-EP1C20F324C6N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone®
Number of LABs/CLBs2006
Number of Logic Elements/Cells20060
Total RAM Bits294912
Number of I/O233
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case324-BGA
Supplier Device Package324-FBGA (19x19)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1C20F324C6N
Related LinksEP1C20, EP1C20F324C6N Datasheet, Alt Distributor
EP1C20F324C6N Details Description
Related parts for EP1C20F324C6N
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
CABLE AMC-SMA RP JACK IP67 250M datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
MPOL GUARD MOUNT FIX MCXM datasheet.pdf
NUT DRIVR HEX SOCKET 7/16" 10.3" datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf