Alt EP20K100EFC144-2
EP20K100EFC144-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K100EFC144-2
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 93 I/O 144FBGA
Datasheet Download
EP20K100EFC144-2.pdf
Availability of EP20K100EFC144-2
QUANTITY
EP20K100EFC144-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K100EFC144-2
Internal Part NumberEIS-EP20K100EFC144-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs416
Number of Logic Elements/Cells4160
Total RAM Bits53248
Number of I/O93
Number of Gates263000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-BGA
Supplier Device Package144-FBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K100EFC144-2
Related LinksEP20K100, EP20K100EFC144-2 Datasheet, Alt Distributor
EP20K100EFC144-2 Details Description
Related parts for EP20K100EFC144-2
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.1UH SMD datasheet.pdf
CABLE DUCT COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN N FEM JACK BULKHEAD RG174 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
3 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf