Alt EP20K100EQC208-2XN
EP20K100EQC208-2XN picture photo
Mfg. Part Number
EP20K100EQC208-2XN
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 151 I/O 208QFP
Datasheet Download
EP20K100EQC208-2XN.pdf
Availability of EP20K100EQC208-2XN
QUANTITY
EP20K100EQC208-2XN Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K100EQC208-2XN
Internal Part NumberEIS-EP20K100EQC208-2XN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs416
Number of Logic Elements/Cells4160
Total RAM Bits53248
Number of I/O151
Number of Gates263000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K100EQC208-2XN
Related LinksEP20K100E, EP20K100EQC208-2XN Datasheet, Alt Distributor
EP20K100EQC208-2XN Details Description
Related parts for EP20K100EQC208-2XN
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4759-A datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf