Vishay/Dale TNPW1210590KBETA
TNPW1210590KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210590KBETA
Brief Description
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210590KBETA.pdf
Availability of TNPW1210590KBETA
QUANTITY
TNPW1210590KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210590KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210590KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210590KBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210590KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210590KBETA Details Description
Related parts for TNPW1210590KBETA
SCREWDRIVER SQUARE #2 10.55" datasheet.pdf
ADAPTER AC CLAMP ON FOR DMM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SLA 22/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN datasheet.pdf