Alt EP20K100EQC240-1
EP20K100EQC240-1 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K100EQC240-1
Brief Description
IC FPGA 183 I/O 240QFP
Datasheet Download
EP20K100EQC240-1.pdf
Availability of EP20K100EQC240-1
QUANTITY
EP20K100EQC240-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K100EQC240-1
Internal Part NumberEIS-EP20K100EQC240-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Total RAM Bits53248
Number of I/O183
Number of Gates263000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K100EQC240-1
Related LinksEP20K100, EP20K100EQC240-1 Datasheet, Alt Distributor
EP20K100EQC240-1 Details Description
Related parts for EP20K100EQC240-1
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 6POS datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 80QFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR TEMP 55C 6W BREAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf