B B Battery EP26-12-B1
EP26-12-B1 picture photo
Mfg. Part Number
EP26-12-B1
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 26AH
Datasheet Download
EP26-12-B1.pdf
Availability of EP26-12-B1
QUANTITY
EP26-12-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP26-12-B1
Internal Part NumberEIS-EP26-12-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Standard Package2
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesEP
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity26Ah
Size / Dimension6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)
Termination StyleNut and Bolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP26-12-B1
Related LinksEP26-, EP26-12-B1 Datasheet, B B Battery Distributor
EP26-12-B1 Details Description
Related parts for EP26-12-B1
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLR I2C/SPI 64QFP datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 272PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf