Alt EP2AGX95EF35C6NES
EP2AGX95EF35C6NES picture photo
Mfg. Part Number
EP2AGX95EF35C6NES
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 452 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP2AGX95EF35C6NES.pdf
Availability of EP2AGX95EF35C6NES
QUANTITY
EP2AGX95EF35C6NES Order Process
Ship out your order
Specifications of EP2AGX95EF35C6NES
Internal Part NumberEIS-EP2AGX95EF35C6NES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductArria II GX and GZ FPGAs
Standard Package3
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArria II GX
Number of LABs/CLBs3747
Number of Logic Elements/Cells89178
Total RAM Bits6839296
Number of I/O452
Number of Gates-
Voltage - Supply0.87 V ~ 0.93 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP2AGX95EF35C6NES
Related LinksEP2AGX95, EP2AGX95EF35C6NES Datasheet, Alt Distributor
EP2AGX95EF35C6NES Details Description
Related parts for EP2AGX95EF35C6NES
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf