Alt EP3C10U256C7N
EP3C10U256C7N picture photo
Mfg. Part Number
EP3C10U256C7N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 182 I/O 256UBGA
Datasheet Download
EP3C10U256C7N.pdf
Availability of EP3C10U256C7N
QUANTITY
EP3C10U256C7N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3C10U256C7N
Internal Part NumberEIS-EP3C10U256C7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCyclone® III FPGA
Designing an IP Surveillance Camera
Three Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationSubstrate/Wire 10/Jun/2010
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® III
Number of LABs/CLBs645
Number of Logic Elements/Cells10320
Total RAM Bits423936
Number of I/O182
Number of Gates-
Voltage - Supply1.15 V ~ 1.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-LFBGA
Supplier Device Package256-UBGA (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3C10U256C7N
Related LinksEP3C10, EP3C10U256C7N Datasheet, Alt Distributor
EP3C10U256C7N Details Description
Related parts for EP3C10U256C7N
IC 16-BIT BIDIR TRANSCVR 48 SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 25000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf
TOOL REMOVAL = M81969/30-05 B datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf