Alt EP3C16U256I7
EP3C16U256I7 picture photo
Mfg. Part Number
EP3C16U256I7
Brief Description
IC FPGA 168 I/O 256UBGA
Datasheet Download
EP3C16U256I7.pdf
Availability of EP3C16U256I7
QUANTITY
EP3C16U256I7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3C16U256I7
Internal Part NumberEIS-EP3C16U256I7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® III
Number of LABs/CLBs963
Number of Logic Elements/Cells15408
Total RAM Bits516096
Number of I/O168
Number of Gates-
Voltage - Supply1.15 V ~ 1.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case256-LFBGA
Supplier Device Package256-UBGA (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3C16U256I7
Related LinksEP3C16, EP3C16U256I7 Datasheet, Alt Distributor
EP3C16U256I7 Details Description
Related parts for EP3C16U256I7
FIXED IND 4.7NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 3A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 16V X7S SMD datasheet.pdf
BOX STEEL UNPAINTED 30"L X 20"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 15A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf