Alt EP3SE80F1152C3
EP3SE80F1152C3 picture photo
Mfg. Part Number
EP3SE80F1152C3
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP3SE80F1152C3.pdf
Availability of EP3SE80F1152C3
QUANTITY
EP3SE80F1152C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3SE80F1152C3
Internal Part NumberEIS-EP3SE80F1152C3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® III E
Number of LABs/CLBs3200
Number of Logic Elements/Cells80000
Total RAM Bits6843392
Number of I/O744
Number of Gates-
Voltage - Supply0.86 V ~ 1.15 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3SE80F1152C3
Related LinksEP3SE80, EP3SE80F1152C3 Datasheet, Alt Distributor
EP3SE80F1152C3 Details Description
Related parts for EP3SE80F1152C3
SWITCH TAPE SEAL 4 POS SMD 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 3POLE datasheet.pdf
VARISTOR MODULE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf