CUI Inc. EPS120200U-P5P-KH
EPS120200U-P5P-KH picture photo
Mfg. Part Number
EPS120200U-P5P-KH
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Datasheet Download
EPS120200U-P5P-KH.pdf
Availability of EPS120200U-P5P-KH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPS120200U-P5P-KH Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS120200U-P5P-KH
Internal Part NumberEIS-EPS120200U-P5P-KH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel IV 24W Series 25/Feb/2010
Standard Package1,020
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPS 24W
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS120200U-P5P-KH
Related LinksEPS12020, EPS120200U-P5P-KH Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPS120200U-P5P-KH Details Description
Related parts for EPS120200U-P5P-KH
RES SMD 300K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf