API Delevan ER1537-16KR
ER1537-16KR picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-16KR
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 600MA 500 MOHM
Datasheet Download
ER1537-16KR.pdf
Availability of ER1537-16KR
QUANTITY
ER1537-16KR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-16KR
Internal Part NumberEIS-ER1537-16KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39010/06, ER1537
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant160MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-16KR
Related LinksER153, ER1537-16KR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-16KR Details Description
Related parts for ER1537-16KR
MOSFET N-CH 400V 2A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RELAY PWR LATCH SPST 16A 24VDC datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X25MM 3WR datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf
+2.7 V to +5.5 V, Serial Input, Dual Voltage Output 8-Bit DAC IC datasheet.pdf