API Delevan ER1641-153KR
ER1641-153KR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-153KR
Brief Description
FIXED IND 15UH 315MA 800 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-153KR.pdf
Availability of ER1641-153KR
QUANTITY
ER1641-153KR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-153KR
Internal Part NumberEIS-ER1641-153KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39010/03, ER1641
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating315mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant49MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-153KR
Related LinksER1641, ER1641-153KR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-153KR Details Description
Related parts for ER1641-153KR
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M580-C 25BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
POWER SUPPLY INSULATED 5V datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 75W 15A datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
OSC CMEMS 48.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf