API Delevan ER1641-474JP
ER1641-474JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-474JP
Brief Description
FIXED IND 470UH 92MA 9.5 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-474JP.pdf
Availability of ER1641-474JP
QUANTITY
ER1641-474JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-474JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-474JP
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±5%
Current Rating92mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-474JP
Related LinksER1641, ER1641-474JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-474JP Details Description
Related parts for ER1641-474JP
CONN RING TONGUE PIDG datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 5.0V 4-USPN datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
47UF 350V 16X25 datasheet.pdf